Mr. Manoj Sahay

Joint Secretary & Financial Adviser Ministry of Finance

Shri Manoj Sahay joined Indian Audit & Accounts Service in 1994. He has done BE (Civil) from University of Roorkee. He had served as Deputy Accountant General in the Office of Principal Accountant General, Jharkhand, Ranchi from June 1998 to June 2001. Thereafter, he had served as Director/Deputy Director, handling administration in the office of Comptroller and Auditor General of India, New Delhi from July 2001 to May 2004. He was posted in High Commission of India, London as First Secretary to handle audit of Missions and Govt. Offices in Europe and C.I.S. countries from May 2004 to July 2006. He had also served as Sr. Deputy Accountant General handling State Govt. Audit in the Office of Principal Accountant General (Audit), Assam, Guwahati from August 2006 to August 2007. Thereafter, he was posted as Deputy Secretary/Director handling up-gradation of posts, pension, administration etc. in the Department of Expenditure, Ministry of Finance, New Delhi from September 2007 to April, 2011. He had also served as Accountant General (JS equivalent) in the Office of Accountant General (A&E), Jharkhand, Ranchi from April, 2011 to July 2015.

Shri Sahay was posted in the office of Comptroller and Auditor General of India, New Delhi as Principal Director (JS equivalent) from July 2015 to December, 2018 and as Director General (AS equivalent) handling Union Govt. accounts, certification of central autonomous bodies from January, 2019 to January, 2020. He had also served as the Director (Admin & Finance) in the National Highways and Infrastructure Development Corporation (NHIDCL), Ministry of Road Transport and Highways from January, 2020 to February, 2022. Currently he is serving as the Additional Secretary & Financial Advisor in the Ministry of Finance, handling 6 Departments viz., Department of Revenue, Department of Expenditure, Department of Economic Affairs, Department of Financial Services, Department of Investment and Public Asset Management (DIPAM) and Department of Public Enterprises (DPE). He has been appointed as the Govt. Nominee Director from the Ministry of Finance and acting as the part-time Director on the Board of SPMCIL w.e.f. 28th March 2022.